Zpravodaj

Rádi bychom vás pravidelně informovali o novinkách v Ulpanu i o zajímavostech týkajících se hebrejštiny a izraelské kultury. Pokud máte zájem dostávat e-mailem náš Zpravodaj, přihlaste se přes formulář v bočním sloupci. Uvítáme také vaše příspěvky a tipy na kulturní akce.
Zpravodaj vychází pravidelně jednou měsíčně. Prohlédněte si jejich archiv.
Přejeme příjemné čtení!

Ulpan uvádí…

Projekt nazvaný Ulpan uvádí… jsme zahájili v lednu 2013. Jedná se o sérii přednášek přibližujících posluchačům z řad široké veřejnosti izraelskou kulturu i různé aspekty života v Izraeli. Přednášející hovoří o rozličných tématech. Tento rok se budou věnovat geografii a přírodě, kultuře a společensko-ekonomickým tématům.

Poslední letošní přednáška z tohoto cyklu nese název:

Spolupráce českých a izraelských vědců při hledání života ve vesmíru

Existuje někde mimo Zemi život nebo alespoň stopy po existenci života v minulosti?

A pokud ano, můžeme to nějak zjistit? To je základní otázka astrobiologie. Nalézt odpověď pomáhají vědcům výzkumy i na naší vlastní planetě – ve výjimečných přírodních prostředích s extrémními podmínkami (třeba v Antarktidě nebo v Izraelské poušti, či tam, kde se vyrábí sůl odpařováním mořské vody).

Přednášet bude Jan Jehlička, který také vyučuje na na Přírodovědecké fakultě, věnuje se organické geochemii a astrobiologii.

Akce se bude konat ve středu 12. 12. od 19.00 hodin v Ulpanu,

Pod Terebkou 1139/15, Praha 4. Vstup zdarma.

Projekt je realizován díky podpoře hlavního města Prahy. Děkujeme!

Kulinářské přednášky

Přednášky o izraelské kuchyni jsou velmi populární. V Ulpanu je vede izraelský šéfkuchař Noam Darom. Zaměřuje se v nich na původ, vznik a vývoj izraelské kuchyně a její současnou podobu. Přednášky probíhají v češtině a jsou spojeny s malou ochutnávkou.

Videotéka

Videotéka je určena výhradně současným studentům celoročních kurzů Ulpanu.
Kliknutím na obrázek se dostanete na informace o filmu v angličtině. Aktivní názvy filmů pod obrázky vás přesměrují na informace v češtině.

Výpůjční řád:
Filmy slouží jako doplňkový výukový materiál pro studenty Ulpanu. Půjčují se bezplatně.
Filmy, prosíme, dále nešiřte a nekopírujte.
Půjčujeme vždy jeden disk. Výpůjční doba je 1 týden. Při ztrátě či poškození účtujeme pokutu ve výši 500 Kč.
Filmy si můžete prohlédnout zde v katalogu (zjistíte tam podrobnější informace – např. v jakých jazycích si můžete pustit titulky). Výpůjčku řešíme osobně v Ulpanu, Pod Terebkou 1139/15, Praha 4.

Filmové projekce

Během školního roku mohou studenti Ulpanu navštěvovat příležitostné filmové projekce. Naším záměrem je přiblížit studentům současnou izraelskou filmovou tvorbu a dát jim příležitost slyšet mluvenou hebrejštinu i jinde než ve výuce. Filmové projekce jsou také dobrou příležitostí ke společnému setkání všech příznivců hebrejštiny napříč kurzy a úrovněmi.
Filmy promítáme v hebrejštině s anglickými titulky (není-li uvedeno jinak). Vstup zdarma.

-