Zpravodaj

Rádi bychom vás pravidelně informovali o novinkách v Ulpanu i o zajímavostech týkajících se hebrejštiny a izraelské kultury. Pokud máte zájem dostávat e-mailem náš Zpravodaj, přihlaste se přes formulář v bočním sloupci. Uvítáme také vaše příspěvky a tipy na kulturní akce.
Zpravodaj vychází nepravidelně, podle potřeby. Prohlédněte si jejich archiv.
Přejeme příjemné čtení!

Nejaktuálnější informace můžete získat na našem FB profilu 

Ulpan uvádí…

Projekt nazvaný Ulpan uvádí… jsme zahájili v lednu 2013. Jedná se o sérii přednášek přibližujících posluchačům z řad široké veřejnosti izraelskou kulturu i různé aspekty života v Izraeli. Přednášející hovoří o rozličných tématech. Po covidové přestávce jsme opět pro vás připravili další sérii přednášek a workshopů. Sledujte náš Facebook.

V roce 2022 jste si mohli užít Workshopy hebrejské kaligrafie, přednášku Tři pruhy k jihu: Shvil Israel, přednášku Od biblické k moderní hebrejštině a mnoho dalších. 

 

V předchozích letech jste se mohli účastnit například:

Spolupráce českých a izraelských vědců při hledání života ve vesmíru

Existuje někde mimo Zemi život nebo alespoň stopy po existenci života v minulosti?

A pokud ano, můžeme to nějak zjistit? To je základní otázka astrobiologie. Nalézt odpověď pomáhají vědcům výzkumy i na naší vlastní planetě – ve výjimečných přírodních prostředích s extrémními podmínkami (třeba v Antarktidě nebo v Izraelské poušti, či tam, kde se vyrábí sůl odpařováním mořské vody).

PřednášeL Jan Jehlička, který také vyučuje na na Přírodovědecké fakultě, věnuje se organické geochemii a astrobiologii.

Projekt BYL realizován díky podpoře hlavního města Prahy. Děkujeme!

Kulinářské přednášky

Přednášky o izraelské kuchyni jsou velmi populární. V Ulpanu je vede izraelský šéfkuchař Noam Darom. Zaměřuje se v nich na původ, vznik a vývoj izraelské kuchyně a její současnou podobu. Přednášky probíhají v češtině a jsou spojeny s malou ochutnávkou.

Videotéka

Videotéka je určena výhradně současným studentům celoročních kurzů Ulpanu.
 

Výpůjční řád:
Filmy slouží jako doplňkový výukový materiál pro studenty Ulpanu. Půjčují se bezplatně.
Filmy, prosíme, dále nešiřte a nekopírujte.
Půjčujeme vždy jeden disk. Výpůjční doba je 1 týden. Při ztrátě či poškození účtujeme pokutu ve výši 500 Kč.
Filmy si můžete prohlédnout zde v katalogu (zjistíte tam podrobnější informace – např. v jakých jazycích si můžete pustit titulky). Výpůjčku řešíme osobně v Ulpanu, Pod Terebkou 1139/15, Praha 4.

Filmové projekce

Ulpan úzce spolupracuje s Festivalem izraelského filmu KOLNOA a Židovským filmovým klubem JCC Prague. Studenti Ulpanu se mohou aktivně podílet na přípravě festivalu, včetně výběru filmů, titulkování filmů a přípravě doprovodných akcí festivalu. Během školního roku mohou studenti Ulpanu navštěvovat příležitostné filmové projekce a diskuze k nim. Naším záměrem je přiblížit studentům současnou izraelskou filmovou tvorbu a dát jim příležitost slyšet mluvenou hebrejštinu i jinde než ve výuce. Filmové projekce jsou také dobrou příležitostí ke společnému setkání všech příznivců hebrejštiny napříč kurzy a úrovněmi.
 

-